پایان بیست و چهارمین کنگره بین‌المللی رویان/ معرفی برگزیدگان

بیست و چهارمین کنگره بین‌المللی رویان (Royan International Twin Congress) در تاریخ ۱۰ شهریور ماه سال ۱۴۰۲به کار خود پایان داد؛ هم‌زمان با برگزاری این کنگره، از برگزیدگان بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان نیز تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه رویان، بیست و چهارمین کنگره بین‌المللی پزشکی تولیدمثل (24th Congress on Reproductive Biomedicine) و نوزدهمین کنگره فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی (19th Congress on Stem Cell Biology & Technology) رویان، از صبح روز سه‌شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ در محل سالن همایش‌های پژوهشگاه رویان آغاز به کارکرد و در روز جمعه، ۱۰ شهریورماه به پایان رسید. هجدهمین سمینار پرستاری و مامایی نیز طی روزهای پنج شنبه و جمعه ۰۹ و ۱۰ شهریورماه برگزار شد.
همزمان با برگزاری بیست و چهارمین کنگره بین‌المللی رویان، از برگزیدگان بیست و دومین جشنواره علمی – تحقیقاتی رویان نیز با حضور جمعی از مسئولان تقدیر بعمل آمد.
از اهداف دیگر برگزاری این جشنواره می‌توان به ایجاد انگیزه در مراکز علمی کشور به‌منظور راه‌اندازی جریان‌های مشابه در کشور اشاره کرد که برگزاری چنین جشنواره‌هایی در سایر دانشگاه‌ها و سازمان‌ها، مؤید توفیق پژوهشگاه رویان در راستای دستیابی به این هدف ارزیابی می‌شود. تمام این تلاش‌ها به‌منظور توجه ویژه به محققین علوم پایه و علوم بالینی به‌خصوص علوم بین‌رشته‌ای صورت می‌پذیرد.
پس از اجرای موفقیت‌آمیز ۲۰ دوره جشنواره بین‌المللی رویان، جذب مشارکت تعداد بسیار زیادی از پژوهشگران از سراسر جهان، اعضای شورای علمی جشنواره تصمیم گرفتند که در فرآیند برگزاری آن تحولاتی ایجاد نمایند. در همین راستا از سال ۱۴۰۱ (پس از دو سال توقف برگزاری این جشنواره به دلیل همه‌گیری جهانی ویروس Covid ۱۹) گروه‌های علمی جشنواره مستقر در پژوهشگاه رویان، نامزدهای خود را از بین دانشمندان جوان در دو سطح بین‌المللی و ملی به دبیرخانه جشنواره معرفی کردند که بعد از داوری دستاوردهای علمی ایشان توسط داوران ملی و بین‌المللی، برندگان نهایی انتخاب‌شده و از ایشان تقدیر به عمل آمد.  

به دنبال اجرای موفقیت‌آمیز فرایند جدید جشنواره در سال گذشته، در سال ۱۴۰۲ نیز نامزدهایی از دانشمندان جوان و مؤثر ایرانی توسط گروه‌های علمی جشنواره با انتخاب و پس از تکمیل فرایند داوری، نهایتاً در سه حوزه فعالیت پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی شامل علوم تولیدمثل، زیست‌شناسی و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، زیست‌فناوری، سه دانشمند جوان برگزیده معرفی‌شده و در مراسم افتتاحیه کنگره بین‌المللی رویان در تاریخ هفتم شهریورماه ۱۴۰۲ در پژوهشگاه رویان موردتقدیر قرار گرفتند.
همچنین کمیته علمی این جشنواره برای سال ۱۴۰۲ تصمیم گرفت از دانشمندان پیشکسوت کشور در سه حوزه مربوط به فعالیت‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی تقدیر کند.

 اساتید برجسته ایرانی:
در جشنواره بیست و دوم، و در راستای تقدیر از دانشمندان پیشکسوت و بنام ایرانی در حوزه‌های فعالیت پژوهشگاه رویان یعنی پزشکی تولیدمثل، بیوتکنولوژی و سلول‌های بنیادی، کمیته علمی جشنواره از اساتید بزرگ و برجسته جناب آقای پروفسور عباس افلاطونیان، جناب آقای پروفسور فریدون مهبودی و جناب آقای پروفسور سید علی ملک حسینی تقدیر به عمل آورد.

پروفسور عباس افلاطونیان (پیشکسوت حوزه پزشکی تولیدمثل)

پروفسور عباس افلاطونیان متخصص زنان و زایمان و مؤسس یکی از بزرگ‌ترین مراکز ناباروری کشور و پایه‌گذار بیمارستان افلاطونیان بم می‌باشد. ایشان در سال ۱۳۶۲ زایشگاه مهدیه را راه‌اندازی و سپس بیمارستان افلاطونیان بم را پایه‌گذاری نمود که در خدمت بیماران شهرستان بم بوده و خصوصاً در زلزله دی‌ماه سال ۱۳۸۲ بم نقش حیاتی در خدمت‌رسانی به مردم مصیبت دیده بم ایفا نمود. ایشان در سال ۱۳۶۲ با سمت هیئت‌علمی در دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد مشغول و درجه علمی فلوشیپ نازایی را در سال ۱۳۷۱ از دانشگاه علوم پزشکی یزد دریافت نمود. از افتخارات ایشان می‌توان به ریاست بیمارستان افشار یزد از سال ۱۳۶۷ لغایت ۱۳۶۹، پژوهشگر نمونه جشنواره تحقیقاتی رازی با طرح «بررسی میزان موفقیت لقاح خارج از رحمی در زوج‌های نابارور» و راه‌اندازی اولین مرکز IVF ایران در دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در سال ۱۳۶۸ اشاره کرد.

پروفسور سید علی ملک حسینی (پیشکسوت حوزه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، پیوند)

پروفسور سید علی ملک‌حسینی جراح و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که نخستین پیوند کبد در ایران از فرد زنده به زنده را انجام داده و به‌عنوان پدر پیوند کبد در ایران شناخته می‌شود.

پروفسور ملک‌حسینی انجام‌شده نخستین پیوند کبد در ایران، نخستین پیوند کبد از فرد زنده به فرد زنده در ایران و نخستین پیوند از یک کبد به دو نفر و همچنین بنیان‌گذار بخش پیوند اعضا بیمارستان نمازی شیراز و بیمارستان پیوند اعضا ابوعلی سینا است. او در سپتامبر ۲۰۲۰ جایزه انجمن جهانی پیوند اعضا را به دلیل تأثیر شگرف در پیشرفت دانش پیوند دریافت کرد.  وی همچنین از چهره‌های ماندگار و یکی از برگزیدگان دومین دوره جایزه علمی علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان در سال ۱۳۹۱ می‌باشند.  

پروفسور فریدون مهبودی (پیشکسوت حوزه زیست‌فناوری)

پروفسور فریدون مهبودی مدرک دکترای تخصصی خود را در رشته ایمونولوژی از دانشگاه نیوجرسی آمریکا در سال ۱۳۷۲ دریافت کرد. وی استاد مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی انیستیتو پاستور ایران، رئیس شبکه بیوتکنولوژی پزشکی کشور، دبیر و عضو بورد بیوتکنولوژی و پزشکی مولکولی وزارت بهداشت طی سه دوره بوده است. پروفسور مهبودی عضو شبکه منطقه‌ای ژنتیک و بیوتکنولوژی، نویسنده ۳ کتاب در حوزه سیاستگذاری بیوتکنولوژی، موسس شرکت تحقیقاتی و تولیدی سیناژن و گروه دارویی سینا‍ژن با بیش از ۴۰۰۰ نیروی انسانی شاغل است. از اقدامات ارزنده اشان می‌توان به پایه‌گذاری بیش از ۳۰ شرکت بیوتکنولوژی در ایران، تأسیس اولین شتابدهنده حوزه بیوتکنولوژی کشور با نام پرسیس ژن و همچنین تأسیس شتابدهنده سلامت الکترونیک کارا (eHealth) اشاره کرد.

دانشمندان جوان ایرانی برگزیده:

در جشنواره بیست و دوم، همچنین نامزدهایی از دانشمندان جوان و مؤثر ایرانی توسط گروه‌های علمی جشنواره انتخاب و پس از داوری‌های تکمیلی نهایتا سه دانشمندان جوان برگزیده به شرح ذیل معرفی شدند:  

دکتر امیر فتاحی (برنده ملّی گروه علوم تولیدمثل)
دکتر امیر فتاحی، استادیار بیوشیمی بالینی در گروه بیولوژی تولیدمثل، دانشکده علوم نوین پزشکی، مرکز تحقیقات سلامت باروری زنان، پژوهشکده علوم بالینی دانشگاه علوم پزشکی تبریز است که مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۳۹۲ در رشته تحصیلی بیوشیمی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی همدان دریافت کرد. وی در سال ۱۳۹۷ دکترای تخصصی خود را در رشته بیوشیمی بالینی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساند. دکتر امیر فتاحی طی سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ دوره فلوشیپی در زمینه جنین‌شناسی در دانشگاه ارلانگن در آلمان را به پایان رساند. وی بیش از ۷۶ مقاله در نشریات علمی معتبر منتشر کرده است. علایق تحقیقاتی او بیشتر بر مسیرهای سیگنال دهی در لانه گزینی جنین، پزشکی بازساختی تولید مثل، گامت‌های مشتق شده در شرایط آزمایشگاهی، اصول مولکولی و ژنتیکی ناباروری متمرکز است. اچ ایندکس دکتر امیر فتاحی با ۱۰۶۱ استناد، عدد ۱۸ می‌باشد.


دکتر سیداحسان اندرامی (برنده ملّی گروه زیست‌شناسی و فناوری‌های سلول¬های بنیادی و پزشکی بازساختی)  
دکتر سیداحسان اندرامی استادیار زیست فناوری پزشکی در گروه زیست فناوری پزشکی، دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی، مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی، پژوهشکده هموگلوبینوپاتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران است. او در سال ۱۳۸۷ مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه علوم پزشکی یزد دریافت کرد. سپس کارشناسی ارشد و دکتری خود را به ترتیب در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۶ در رشته نانوفناوری پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی زنجان اخذ نمود. وی بیش از ۷۶ مقاله در نشریات علمی معتبر منتشر کرده است. علایق تحقیقاتی او بیشتر بر سلول درمانی، ژن درمانی، مهندسی بافت، زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی، MicroRNA و siRNA در تمایز، سرطان، ژنتیک مولکولی سرطان متمرکز است. اچ ایندکس دکتر سید احسان اندرامی با ۱۲۲۶ استناد، عدد ۲۵ می‌باشد.

دکتر اسماعیل میرزایی (برنده ملّی گروه زیست فناوری)

دکتر اسماعیل میرزایی دانشیار نانوفناوری پزشکی در گروه نانو فناوری پزشکی، دانشکده علوم و فناوری‌های نوین پزشکی، مرکز تحقیقات نانوفناوری درعلوم زیستی و پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز است. وی مدرک کارشناسی خود را در رشته تغذیه در سال۱۳۸۷ از دانشگاه علوم پزشکی شیراز دریافت کرد و سپس کارشناسی ارشد و دکتری خود را به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۴ در رشته نانوفناوری پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ نمود. دکتر میرزایی در بیش از ۳۴ پایان نامه تکمیل شده در مقاطع مختلف به راهنمایی دانشجویان پرداخته است و موفق به کسب مقام اول در مسابقات نانوفناوری از ستاد توسعه فناوری نانو شده است. وی بیش از ۴۹ مقاله در مجلات علمی مختلف به چاپ رسانده‌است.  اچ ایندکس دکتر اسماعیل میرزایی با ۹۶۷ استناد، عدد ۲۰ می‌باشد.

تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
goup